© 2016 mamanadovolene.cz       Proudly created with Wix.com

Follow Me
  • Facebook Black Round
  • Instagram Black Round

October 31, 2018

February 22, 2018

Please reload

Recent Posts

Pohankovo-semínkový chléb

March 11, 2017

1/2
Please reload

Featured Posts

Na bitevním poli - čištění zubů

June 22, 2016

 

 

Máte někdy pocit, že byste šli raději vyčistit zuby stádu hrochů než své vzpouzející se ratolesti? U nás bylo čištění zubů dlouho problematické. Teď se vše ustálilo a čistíme v klidu. V následujících řádkách naleznete několik tipů, jak si poradit s čistěním zubů, zejména u těch nejmenších.

 

V první řadě, je třeba zjistit, proč si dítě odmítá čistit zuby.  Mnoho dětí mezi druhým a třetím rokem prožívá jakousi první pubertu a snaží se získat trochu převahy  tím, že protestují proti všemu, co rodiče řeknou či navrhnou. Pokud tkví příčina problému v této variantě, nátlakem se vše jen zhoršuje. Nedělejte z čištění zubů boj. Dopřejte dítěti určitou porci kontroly. Dejte mu/ji například možnost volby – dejte ji na výběr ze zubních kartáčků či pasty. Zeptejte se, kdy si chce zuby vyčistit – např. před večerníčkem či po něm? Zkuste zapojit i do čištění hru. Jak? Dozvíte se na následujících řádcích.

Další možností je, že dítě má citlivé dásně či zuby a zubní kartáček ho prostě příliš dráždí. Možná mu/jí jen nechutná zubní pasta.  Děti, které mají tyto problémy, mohou mít nezřídka potíže i v dalších oblastech a jsou citlivé i na oblečení, cedulky apod. Zkuste změnit kartáček, méně tlačit na dásně.

 

A co pomohlo při této pravidelné činnosti nám? Zpívání a také návštěva zubaře. Jelikož se s dcerou učím anglicky, zpíváme také anglické písničky. Jedna z nich pojednává o denních činnostech (čištění zubů, mytí pusinky, oblékání, česání…)  Píseň jsme pro vás nazpívaly i česky (Omluvte prosím můj pěvecký výkon :o) a brzy ji naleznete v sekci Videa. Přihlašte se k odběru Newsletteru, ať vás můžeme informovat. Odkaz na anglickou verzi naleznete zde https://www.youtube.com/watch?v=4XLQpRI_wOQ

No a ta návštěva zubaře? Když slyšela dcerka i od někoho jiného než ode mne, že se zuby musí čistit a že jí bolí zoubek, proto že tam má kaz, tak to mělo poměrně silný účinek. Dokonce jakmile slyší, že je v něčem cukr (třeba jsme teď dělali marmelády), tak to nechce jíst!

I bez zubaře není od věci vysvětlení následků špatné zubní hygieny. Já s úspěchem straším dceru svými zkaženými zuby:o))

Dříve jsem také vysvětlovala, že pokud si vyčistíme zuby bez klasického divadla, zbude nám více času na pohádku v posteli..

 

Pokud  výše uvedené nezabírá, zkuste následující tipy:

Zahrajte si na opici.

Začněte tím, že předvádíte různé pohyby a dítě má za úkol se po vás „opičit“. Pak plynule přejděte ke kartáčku, čistěte si zuby a nechte dítě, aby po vás opakovalo.

Použijte zvuk jako startovací rituál

Například Jéééé, sýýýýr či podobná slova poslouží k obnažení předních zubů. Nechte dítě, ať předvádí po dobu čištění dravého tygra, cení na vás zuby a dělá u toho patřičné zvuky. Pro nás je signálem právě anglická písnička a já už nemusím nic víc říkat. Když chci, aby dcera otevřela pusu pořádně, řeknu Open.

Říkejte básničky

Nechcete-li zpívat, zkuste notoricky známou básničku:

Řízy, řízy řízy ať mám zoubky jako břízy

Nechte dítě, ať čistí zuby vám…

Vyzkoušejte video

Na youtube najdete videa kojenců, jak si čistí zuby. Děti je budou rády sledovat a možná to zkusí také. Jeden odkaz přikládáme zde………….

Zahrajte is online hru

http://duckiedeck.com/play/tooth-brushing - tahle je úžasná

Pro starší děti můžeme čištění zubů zatraktivnit pliváním pasty na cíl. V umyvadle udělejte značku (např. izolepou).

pokud hrajete na zoubkovou vílu  – říci mu, že zkažené zoubky zoubková víla nechce…

Můžete si také posadit dítě do jídelní židličky, stoupnout si za něj a čistit před zrcadlem..

Udělejte kartáček zajímavějším – připevněte na něj rolničku, korálky..

 

 

Doporučuji nevystřílet všechny náměty najednou během jednoho čištění. Dítě pozná, že vám na čištění velmi  záleží a svou chvíli převahy si „užije“.  

Dejte nám vědět, co pomáhá při čištění zubů vám?

 

 

Please reload

Follow Us