© 2016 mamanadovolene.cz       Proudly created with Wix.com

Follow Me
  • Facebook Black Round
  • Instagram Black Round

October 31, 2018

February 22, 2018

Please reload

Recent Posts

Pohankovo-semínkový chléb

March 11, 2017

1/2
Please reload

Featured Posts

Jak se letos chráníme před sluníčkem

August 3, 2017

 

 

Co jen pamatuji, vyjít na slunce bez opalovacího krému se považovalo za hazard. Poctivě jsem se také vždy mazala, protože díky tomu jsem mohla svůj pobyt na slunci opravdu prodloužit. Moje maminka mi vždy kladla na srdce, ať "na to sluníčko nelezu" a nebudu se muset "těma sajrajtama" mazat. Teď nám vítězoslavně mává pod nosem články, které se snaží škodlivost opalovacích krémů dokázat. Já mohu na svou obranu namítnout, že už se tím dávno nemažu, krémy používám speciální, doufám že "nesajrajtového typu". Ale kdo ví, třeba se za deset let přijde na to, že chránit se jimi byla chyba:o))

 

O jakých opalovacích prostředcích je tedy řeč? Krémy obsahují pouze přírodní rostlinná másla,oleje a oxid zinečnatý v non-nano kvalitě.  Pořídila jsem Wooden Spoon a Butterbean Organics.   Vyzkoušeli jsme i při pobytu v Alpách a obstály. Když se jimi namažete, budete mít na sobě takový trochu bílý povlak, ale rozmazat se dají dobře. Obdobné krémy vyrábí také firma Badger. (Wooden Spoon jsem zakoupila na greenwave.cz... a Butterbean Organics na nuspring.cz)

 

 

 

Pokud nechcete přímo netoxické opalovací krémy, sledujte alespoň složení. Opalovací krém by neměl obsahovat chemické filtry či nano částice nebo Ethylhexyl metoxycinamát (EHMC). Více o UV filtrech se dočtete například v tomto článku https://avocados.cz/chemicke-mineralni-filtry

 

Někteří lidé si opalovací krémy vyrábějí i doma, ale dočetla jsem se, že bez centrifugy oxid zinečnatý prostě nerozdělíte rovnoměrně a nerovnoměrně pak bude působit i váš doma vyrobený krém. Nezkoušela jsem, už si toho z kosmetiky vyrábím mnoho a nemusím mít taky všechno:o)) 

Další variantou, na kterou často narazíte jako alternativu k opalovacím krémům jsou přírodní oleje. 

 

Možná vás to překvapí stejně jako mně, ale i přírodní oleje obsahují ochranný faktor (jeho výše se vyjadřuje jako SPF) Mezi nejsilnější ochranný olej patří údajně olej z malinových semínek. Vysoký ochranný faktor má i Olej z mrkvových semínek, dále olej z pšeničných klíčků. Další oleje již mají SPF nižžší. Např. kokosový olej - SPF 4-6, bambucké máslo  či konopný olej- SPF 6, Háček je ovšem v tom, že účinky těchto olejů nejsou příliš prozkoumané a SPF oleje se bude nejspíš lišit i podle jeho kvality.  Já mám doma olej z malinových semínek, používám ho občas na obličej. Na silnější slunce bych si s ním zatím netroufla. Pokud  máte zkušenost s chráněním se před slunci oleji, podělte se s námi prosím v komentářích pod článkem.

 

Slunečnímu záření se bráníme i dalšími způsoby. V první řadě nepobýváme na intenzivním slunci. Přes poledne se jdu s dětmi schovat domů, což nebývá problém, jelikož se stejně vaří, baští a spinká:o) Mazání opalovákem se snažím střídat  se speciálními koupacími UV tričky. Trika rychle schnou a seženete je v provedení s dlouhým i krátkým rukávem. Ochranu kůže také zvýší strava bohatá na vitamín D a antioxidanty.

 

Pokud už se přeci jen spálíte, doporučují mnohé zdroje bílý jogurt či vychladlý černý čaj. Ten ovšem nesmí obsahovat bergamot, musí jít o čistý černý čaj (čili Earl Grey nebrat). Klepu to, ale nemusela jsem to s dětmi ještě řešit a já jsem se naposledy také spálila, když jsem byla ještě mladá a blbá:o)

 

Létu zdar a slunci zvláště!

 

Vaše máma na dovolené
 

 

 

Please reload

Follow Us