© 2016 mamanadovolene.cz       Proudly created with Wix.com

Follow Me
  • Facebook Black Round
  • Instagram Black Round

October 31, 2018

February 22, 2018

Please reload

Recent Posts

Pohankovo-semínkový chléb

March 11, 2017

1/2
Please reload

Featured Posts

Babské rady a přírodní prostředky při nachlazení

September 11, 2016

Se stoupajícími teplotními rozdíly mezi ránem a odpolednem stoupá také počet různých rýmiček a viróz. V následujících řádcích bych se proto s Vámi ráda podělila o osvědčené tipy, jak lépe zvládnout běžné nemoci jako rýma, kašel, bolest v krku. Vše otestováno na naší rodině;o)

Na začátku nemoci, zejména pokud nastupuje zimnice či pocit chladu je dobrým pomocníkem zázvorový čaj s medem. Slabý zázvorový čaj lze podávat dětem již od jednoho roku. Podobně působí i čaj lipový. Pokud je horečka provázena pocitem horkosti, podáváme naopak šťávu z citronu ve vodě. Nesladíme.

Dalším zajímavým pomocníkem jsou takzvané Cibulové ponožky. Mají silný čistící efekt, uvolňují hlen a přes reflexní zóny na chodidlech mohou působit na celé tělo. Připravíme je následovně: Nakrájíme nadrobno velkou cibuli, rozložíme na bavlněný (případně) lněný šátek, rozmačkáme, ohřejeme (na topení či obrácené pokličce hrnce). Položíme na chodilo tak, aby se cibule dotýkala pokožky, a natáhneme ponožky. Nohy udržujeme v teple. Ideálně má dítě ponožky celou noc. 

Pokud mají děti (dospělí samozřejmě také) rýmu, velmi se nám doma osvědčily Cibulové pytlíčky. Pomáhají uvolňovat hlen a uvolní ucpaný nos. Nadrobno nakrájíme velkou cibuli, nasypeme do bavlněného šátku (nebo zabalíme do látkové pleny), rozmačkáme a zavěsíme blízko dítěte. Necháme viset po celou noc.

Dalším naším oblíbeným receptem je tvarohový zábal. Pomáhá uvolnit a zlepšit odkašlávání. Poslouží i při suchém a dráždivém kašli. Tvaroh během svého působení zahájí proces mléčného kvašení (začne být cítit) a začne pohlcovat zánětlivé látky. Na pařáčku či obrácené pokličce nahřejeme tvaroh na příjemnou teplotu. Zamícháme do něj rozmačkaný stroužek česneku. Zabalíme do pleny či bavlněného šátku a přiložíme na hrudník, který jsme předtím potřeli sádlem (případně olejem). Zavážeme do bavlněné látky a necháme působit alespoň hodinu. (Ne vždy se podaří menší dítě udržet s uvázaným zábalem, ale i kratší doba působí).

Posledním osvědčeným trikem, je cumlání česneku. Působí při bolesti v krku. Stroužek česneku oloupeme, ale pozor. Nesmíme ho porušit. Vložíme do úst a cumláme. Pouze převalujeme v ústech a nekoušeme, abychom nepodráždili či poškodili sliznici. Česnek cumláme co nejdéle (klidně celý den, ale nemusela jsem nikdy praktikovat takto dlouho) a můžeme ho několikrát ho vyměnit za čerstvý.

Na kašel používáme jitrocelový sirup, ten má údajně i lehce antibiotikální účinky (stejně tak zmiňovaný česnek).

Z kupovaných produktů používáme při rýmě pod nos Baby olejíček od Hádka a zobeme čínské byliny z TCM Herbs (konkrétně Vyvanutí dračí jeskyně a pokud nastupují další příznaky tak Chlad ranní mlhy). Zakoupit můžete také nápoj při nastupující chřipce, ten jsme zatím nezkoušeli.

Nezapomeňte, že nejlepším lékem je prevence. Právě teď nám kupříkladu dozrává na zahradě rakytník a je to s podivem, ale našim dětem chutná. Roční Liliance ho dokonce už musím zakazovat, protože všeho moc škodí. Nemusíme však do naší stravy pouze přidávat další a další zázračné plody, pomůže i pokud něco ubereme. Zaměřit se můžeme na lepek, éčka, mléčné výrobky i cukr. Rozhodně vás nenabádám k bezlepkové dietě! Když se ale zaměříte na kupovanou stravu, zjistíte, že obsahuje stále dokola pouze výše zmiňované položky. A mléčné výrobky se při rýmě či kašli nedoporučují obecně kvůli zahleňování. To je sice velmi diskutované téma, avšak já jako odborník přes rýmy, si dovoluji tento fakt potvrdit;o) Snažíme se dodržovat všemožná preventivní opatření a musím se pochlubit, že Sofie od svého nástupu do školky (září loňského roku), stonala jednou. Rýmu měla vícekrát ale vždy jsme se jí brzy zbavili. Pokud na ni „lezl“ kašel zažehnali jsme ho vždy tvarohovým zábalem. Lilianka byla nemocná ve 14 dnech, což vyžadovalo pobyt v nemocnici a silná ATB, ale od té doby ani jednou. Snad jsem tím chlubením nic nezakřikla.

A abych nezapomněla. Pokud na vás něco leze, nebo už vás přepadla chřipka je důležitý klidový režim. Z reklam, kde se po vypití "léčivého" nápoje či sezobnutí pilulky, běží do bazénu, mám osypky. 

Přeji Vám příjemné baboletní dny a ať si nastupující podzim i zimu užijete ve zdraví!

 

PS.: Nezapomeňte se podělit o vaše tipy v komentářích pod článkem..

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

Follow Us