© 2016 mamanadovolene.cz       Proudly created with Wix.com

Follow Me
  • Facebook Black Round
  • Instagram Black Round

October 31, 2018

February 22, 2018

Please reload

Recent Posts

Pohankovo-semínkový chléb

March 11, 2017

1/2
Please reload

Featured Posts

Sklidili jsme fenykl

October 26, 2016

Mám mezi bylinkami druhým rokem jednu rostlinu fenyklu. Narostla do obřích výšin a loni jsme z ní sklidili jednu sklenici semínek. Letos už jsou to dvě. Dělám z nich dětem i sobě fenyklový čaj. K čemu jsou vlastně taková fenyklová semínka dobrá? 

 

Semena fenyklu obecného jsou uklidňující pro zažívání a podporují torbu mléka při kojení. To jistě většina maminek ví:o) Příznivý vliv na zažívání kojenců má i pokud pijí odvar ze semen kojící matka. V čínském lékařství se semena považují za tonikum pro slezinu a ledviny. Používají se při onemocněních močových a reprodukčních orgánů. Olej extrahovaný ze semen také mírně podporuje uvolňování hlenu při kašli. Nálev ze semen můžeme použít při onemocnění dásní, viklání zubů, laryngitidě nebo bolavém krku. Fenykl je močopudný, proto s ním opatrně v těhotenství, neužívejte ho ve velkých dávkách. V těhotenství by se to ostatně nemělo přehánět s ničím. Semena fenyklu sbíráme na podzim.   

 

 

 

Použít je můžete i k ochucení polévek, výborně se hodí například na polévku z červené řepy (např. v kombinaci s anýzem) nebo na rizoto s červenou řepou..

 

Tags:

Please reload

Follow Us