© 2016 mamanadovolene.cz       Proudly created with Wix.com

Follow Me
  • Facebook Black Round
  • Instagram Black Round

October 31, 2018

February 22, 2018

Please reload

Recent Posts

Pohankovo-semínkový chléb

March 11, 2017

1/2
Please reload

Featured Posts

Vše co jste chtěli vědět o kvásku...

November 19, 2016

Žitný kváskový chléb je podle celostní medicíny něco, co se výborně hodí k podzimu. Jaké jsou rozdíly mezi pečivem z kvásku a kvasnic? Je opravdu lepší chléb z kvásku? A jak na něj? Dozvíte se na následujících řádcích;o)

 

 

Co je na kvásku tak zázračného?

Zjednodušeně řečeno kvásek zlepšuje stravitelnost pečiva. Je to zejména díky pomalejšímu kynutí, během kterého se stačí rozložit látky zatěžující organismus. 

 

Je rozdíl v chuti?

Ano je. A ne každému kváskový chléb chutná. Chléb má totiž takovou kyselejší příchuť. Pokud nechcete mít chléb příliš nakyslý, použijte vyzrálý kvásek (alespoň měsíc) U nás doma se však po něm můžeme utlouct i když je mírně nakyslý. Ještě se nám nepodařilo vyzkoušet, zda kváskový chléb opravdu vydrží pět dní. 

 

Jak kvásek založit?

Receptů na založení kvásku najdete více a sami časem přijdete na to, co vám vyhovuje. Já většinou rozmíchám zhruba 100 g celozrnné žitné mouky s teplou vodou do hustoty hořčice. Kvásek přikryji fólií do které propíchám dírky. Použít můžete i prodyšnou látku či proděravěné víčko. Další den pak přiživím kvásek malým množstvím mouky a opět přidám vodu. Vše promíchám. Kvásek už by měl mít svou charakteristickou vůni (nebo smrad?:o) Třetí den přidám opět cca 100 g mouky a následující den mám většinou vykvašeno. A když ne, tak ještě přiživuji. 

 

Co mohlo způsobit, že se kvásku nedaří? 

Může se stát, že smícháte moc husté nebo moc tekuté těsto. Příliš vody v kvásku značí vodovější vrchní vrstva (viz foto vlevo)

Pokud máte kvásek založený delší dobu, může vám začít "uvadat". To může být způsobeno moukou, nepoužívejte stále stejnou a pokud máte možnost přiživit kvásek moukou čerstvě mletou (mnoho prodejen zdravé výživy vám ji namele), využijte toho. V Českých Budějovicích vám mouku namelou například v obchodě U Dobráka. 

Neplechu vám také může dělat kovová lžička. 

Nezapomeňte, že voda kterou používáte nemá být chlorovaná.

Největší vliv mají na kvásek meteorologické vlivy, zejména teplota, která by se měla pohybovat mezi 18-25°C.

 

Kde kvásek sehnat, když si na něj netroufnu?

Existuje online kvásková mapa, kde najdete pekaře a pekařky ochotné se podělit o svůj kvásek. Zakoupit také můžete kvásek sušený, většinou i s podrobným návodem. 

 

Jak kvásek udržovat?

I způsoby udržování kvásku se liší. Kvásek se dá udržovat v lednici, nebo na lince při pokojové teplotě. Pozor v létě, kdy je teplota v pokoji vyšší a kvásek se vám lehce zkazí. Osobně ho mám na kuchyňské lince, průběžně přiživuji a když ho mám dostatek, odeberu na pečení a malý zbytek opět přiživím moukou.. V létě peču méně a kvásek udržuji spíše v lednici (vydrží zhruba 14 dní, pak je třeba ho oživit).

 

Kde seženu kváskové recepty?

Doporučit vám mohu  knihu Lenky Žák Pečeme z kvásku. Najdete v ní spoustu receptů na slané i sladké a část kuchařky je věnována také bezlepkovému kvásku. Mnoho informací vám také poskytne internet, já začínala s weby www.maskrtnica.cz, www.biolenka.cz či www.kvaskovepeceni.cz. 

 

Možná se vám zdá kváskové pečení příliš složité, ale chtěla bych vás povzbudit, že když už se jednou naučíte s kváskem žít, nepřijde vám na tom nic zvláštního. Přiživit kvásek zabere jen pár chvilek a recepty z kvásku nemusí být o nic složitější než ty z kvasnic. Stačí si najít ty své oblíbené, které budete časem znát z hlavy.  

 

Oba kvásky byly založeny ve stejný den, ze stejné mouky a stály na stejném místě. Jak vidíte poměr vody a mouky hraje důležitou roli. Dejte si pozor, ať není kvásek příliš řídký.

Please reload

Follow Us