© 2016 mamanadovolene.cz       Proudly created with Wix.com

Follow Me
  • Facebook Black Round
  • Instagram Black Round

October 31, 2018

February 22, 2018

Please reload

Recent Posts

Pohankovo-semínkový chléb

March 11, 2017

1/2
Please reload

Featured Posts

Levandulovo-pomerančové sušenky z čirokové mouky

April 12, 2017

Začala jsem experimentovat s čirokovou moukou, tak jsem jí použila i do těsta na sušenky. Výsledek je dobrý, tak se s vámi podělím o recept. Sušenky jsou přirozeně bezlepkové. Těsto můžete obměnit, levanduli a kůru nahraďte třeba kakaem, vanilkou či drceným hřebíčkem..

 Použila jsem formičky na linecké, ale můžete zkusit i razítka na sušenky nebo dělat jen hrudky, které rozplácnete vidličkou. Slepovala jsem pomerančovou marmeládou, což ale není vůbec nutné, protože sušenky jsou výrazné samy o sobě.

S těstem se mi pracovalo dobře, ale po upečení jsou sušenky drobivé. Ne že by se vám rozsypaly pod rukama, ale v puse se tak nějak rozdrobí:o) Dětem i tak chutnají a nevím, zda budu mít možnost vyzkoušet to na dospělé osobě (mimo mne), protože asi brzy nebudou:o) 

Teď už k receptu:

 

200 g čirokové mouky (ideálně hladké)

100 g pohankové mouky

100 g másla

1 vejce

lžička jedlé sody

50g Xylitolu (nebo jiné sladilo dle chuti) - více o Xylitolu na konci článku

sušená pomerančová kůra Alnatura

sušená levandule (tři větší špetky)

 

Smíchejte mouky, jedlou sodu, Xylitol, pomerančovou kůru a levanduli (podrťte v ruce). Přidejte změklé máslo a vejce, vypracujte těsto. Dejte cca na hodinku odpočinout do lednice. Pak už zbývá jen vyválet, vykrajovat, upéct na 170. Těsto vyjde na dva plechy. 

 

 

 

Xylitol je sladidlo, které se získává z březové kůry či kukuřice. (to na snínku je z kukuřice) Je sladký jako cukr, ale má o 40% nižší energetickou hodnotu a nízký glykemický index. Vytváří v ústech chemicky příznivé prostředí, které je ochranou proti zubnímu kazu. Nemá žádné vedlejší příchutě, jeho forma je krystalická, takže připomíná cukr. Je i stejně bílý, tudíž si s ním suroviny nepřibarvíte jako např. s třtinovým cukrem..

Please reload

Follow Us