October 31, 2018

February 22, 2018

Please reload

Recent Posts

Pohankovo-semínkový chléb

March 11, 2017

1/2
Please reload

Featured Posts

Zelený čtvrtek, zelená polévka z bylin a kopřivový humus

April 13, 2017

Dnes máme zelený čtvrtek. Je dnem poslední večeře Páně, po které byl byl zajat, poté co ho zradil jeden z jeho apoštolů - Jidáš. Proto se dnes také pečou Jidáše. Některé prameny uvádějí, že zelený čtvrtek se nazývá podle zelené louky, na které se Kristus modlil, či zelené barvy Olivové hory, kde začalo Kristovo utrpení. Jiné prameny se domnívají,že může pocházet od zeleného mešního roucha. Další verzí je, že pochází z germánského bohoslužebeného názvosloví. Původní název byl Lkavý čtvrtek - Greindonnerstag, který se k nám dostal jako zkomolený Gründonnerstag (v překladu  zelený čtvrtek).

Zelený čtvrtek je dnem odpuštění. Věřilo se, že co se v tento den zaselo, tomu se dařilo. Odpoledne už se ale nemělo pracovat. Pozor, zítra na velký pátek, se v zemi hrabat nemáme. Jak praví pranostika: "Na Zelený čtvrtek hrachy zasívej, na Velký pátek se zemí nehýbej!"

.V tento den se jedlo jen jedno syté jídlo bez masa a zelené věci - zejména bylinky. Tak jsem uchystala polévku "co zahrada dala" a také krásně zelený humus s kopřivami. Jídlo ze zelené zeleniny nebo bylin nám má zajistit zdravý po celý rok

 

 

Na hummus použijte cizrnu z plechovky nebo cizrnu přes noc namočenou a uvařenou společně s mořskou řasou. Dejte do mixéru společně se spařenou kopřivou (pořádné dvě hrsti), třemi lžícemi olivového oleje, 2 stroužky česneku, 3 lžícemi tahiny (pasta ze sezamových semínek - pozor u dětí, jde o alergen) a dochuťte 2 lžícemi citrónu. Poměr ingrediencí si samozřejmě můžete upravit podle chuti, někdo má rád česnek, někdo ho třeba vynechá..

 

 

Na zelenou polévku jsem použila listy ředkviček, ptačinec, pampelišku, řebříček a kopřivu. Kdybych byla správná hospodyňka, skočím ještě na louku pro kontryhel a šťovík. Na oleji jsem osmahla zeleninu (brambory, mrkev...), zalila vroucí vodou,dochutila solí a kmínem, povařila, přidala vejce a nasekané byliny, 

 

 

 

Ať už dnes budete jíst cokoliv, přeji vám dobrou chuť;.o)

Tags:

Please reload

Follow Us