© 2016 mamanadovolene.cz       Proudly created with Wix.com

Follow Me
  • Facebook Black Round
  • Instagram Black Round

October 31, 2018

February 22, 2018

Please reload

Recent Posts

Pohankovo-semínkový chléb

March 11, 2017

1/2
Please reload

Featured Posts

Jděte ven, třeba na divoký piknik

April 24, 2017

Když jsem začala psát tento článek, za okny právě sněžilo. Asi by mne nenapadlo sepisovat v takovou chvíli tipy na piknik, kdybych se nezapojila do piknikové výzvy na jdeteven.cz A proč divoký? Protože piknik můžete krásně doplnit divokými rostlinami.

 

Venku jíme rádi. Máme to štěstí, že máme zahradu a tak stačí vynosit jídlo na terasu. Já mám ze stolování venku radost dvojnásobnou, protože pak odpadá doma podestýlka pod prasátky.  Prakticky jen co se za okny objevilo po zimě sluníčko, Sofi prohlásila že už chce snídat venku. Děti si u nás na piknik hrají poměrně často. I teď přes zimu si rozprostírají deku na podlaze a přenášejí tam svou dětskou kuchyňku :o) Když si posledně hrály venku, bylo mi jich trochu líto. Pečlivě si připravily piknik na zahradě, vynosily dobroty....bohužel špatně zavřely psa a mezitím co šly do kuchyně, vše jim snědl.. Nenechal ani drobeček. Děti to ale vzaly statečně a vyprávěly to jako zábavnou historku. 

Když jsme u venkovního stolování, nemůžu opomenout ještě jídlo na treku. I ta nejhnusnější instantní jídla, mi chutnají jako mana.

 

Co si tedy můžete na piknik připravit? Nemusíte si toho s sebou ani příliš brát. Kolem nás je na jaře spousta jídla s náloží vitamínů. Jen se na něj zaměřit. Konzumace pampelišky, kopřivy a sedmikrásky se už pro mne stala na jaře samozřejmostí. Teprve minulý rok jsem kupříkladu objevila kouzlo jedlých plevelů jako je ptačinec či popenec. Ke zdobení můžete použít květy sedmikrásky, violky tříbarevné, violky vonné, květu trnky, květy hluchavky nachové.. Do salátů přidejte list pampelišky, řebříček. Čaj si uvaříte z borového jehličí či listů maliníku, ostružiníku, jahodníku (stačí vzít do termosky horkou vodu, jen to jehličí musíte povařit). Pokud třeba náhodou kašlete, jitrocel je pro vás to pravé. S dalším jedlým plevelem se vás chystám seznámit v připravovaných článcích..

 

Z polenty si připravíte základ na kytičky. Uvařte polentu dle návodu, osolte (pro malé děti není nutné) či přidejte bylinky (kupř. provensálské koření). Rozetřete na plech vymazaný olejem a vykrajovátky vypichujte tvary. Dozdobte sedmikráskou, pampeliškou, rozrazilem (bouřkou), hluchavkou nachovou. To zelené na talíři je ptačinec.

 

Květy sedmikrásky si můžete ozvláštnit pití. 

 

 

V bedýnce si dobroty donesete a poté ji přeměníte na stoleček.

 Proti vosám a jiným živočichům, ochráníte pití formičkami na muffiny.

 

Takové sezení v trávě nebo konzumaci potravin venku vám mohou znepříjemnit klíšťata a později i vosy. Snažím se používat přírodní prostředky, protože kdybychom se měli mazat chemickými přípravky téměř denně, neměli bychom sice nejspíš klíšťata, zato by nás neminula otrava. Stejně tak konzumace kvasnic a piva by jistě napáchala více škody než užitku :o) Sázím tedy na hřebíček. Někdy samotný, někdy míchám s levandulí. Letos jsem prvně zakoupila prostředek s názvem Do Lesa.. Zatím jsme ho mázli párkrát a klíště nebylo.. (bez krému a hřebíčku už bohužel letos ano, neboť jsem ty potvory podcenila). Na vosy mám dojem, nezabírá nic... Alespoň nějaké zmírnění může přinést opět levandule ve formě éterického oleje.

 

 

Deku volte v neutrálních barvách, vyhněte se zejména žluté a oranžové. A pokud chcete venku zažít ještě více zábavy než obvykle, vezměte s sebou deník do divočiny. Získáte ho na jdeteven.cz

 

Tak tedy veselé piknikování!

 

 

 

 

 

Please reload

Follow Us